تبلیغات
بچه های مدیریت دانشگاه گیلان - نقش اقتصاد در منازعات بین المللی و سخنس با دوستان

تبادل دانسته ها بین دانشجویان مدیریت دانشگاه گیلان

نقش اقتصاد در منازعات بین المللی و سخنس با دوستان

نویسنده :سمیه حسینی
تاریخ:چهارشنبه 7 مهر 1389-12:47 ب.ظ

این باز یه مطلب اقتصادی

متاسفانه مدتی به دلیل مشغله ی زیاد نتونستم کانکت شم اما انگاری همه بیشتر از من سرشون شلوغ بوده نتونستن بیان سری بزنن تو وبلاگ البته این صندلی داغم بی اثر نبوده

منتظر حضور گرمتون هستیم بچه تو دانشگاه هوای همو داشته باشین تو درسو بقیه چیزا چیزی که کلاس ما کم داره اتحادو اعتماد به همه امیدوارم این مسئله برای همه ی ما حل بشه

با ارزوی مو فقیت برای همه دوستان

منطق استفاده از نیروهای نظامی و یا به اصطلاح "سیاست چماق" و منطق به کار بردن قدرت اقتصادی یا "دیپلماسی دلار" همواره از عوامل اساسی شکل دهنده سیاست خارجی ایالات متحده بوده اند.

در این زمینه آمریکا مراحل متناوبی را طی کرده است که گاه در خارج مرزهای خود از استفاده وسیع از نیروهای نظامی خودداری کرده و تنها به فعالیت های اقتصادی روی آورده. و زمانی دیگر علاوه بر "دیپلماسی دلار" بر اقدامات نظامی نیز تاکید داشته است.

تفاوت اساسی میان این دو روش تنها در شیوه های متفاوتی است که هر یک برای دستیابی به اهدافی ثابت از آن بهره می برند. و یا در بعضی موارد از چند شیوه، همزمان استفاده شده است. مثلاً هیات حاکم آمریکا در بعضی مراحل به شیوه توسعه طلبانه اقتصادی بسنده کرده، در عین این که در مواقع دیگری برای تحمیل سلطه خود و حفظ آن، هر دو شیوه نظامی و اقتصادی را مورد استفاده قرار داده است.

مراحلی که سیاست خارجی ایالات متحده در قرن بیستم پشت سر گذاشته بدین شرح است:

مرحله اول: این مرحله از اوایل قرن بیستم تا پایان جنگ جهانی اول ادامه داشت و ویژگی آن دخالت های نظامی گسترده در مناطق مجاور ایالات متحده، مانند آمریکای لاتین بود.

برای مثال در سال 1904 آمریکا سرزمین گوآتمالا را اشغال کرد. سپس شرکت آمریکایی "راه آهن شمال" در سال 1905 راه آهن کوستاریکا را مصادره کرد. از 1906 تا 1909 آمریکا ، کوبا را تحت اشغال نظامی داشت و ... چرا که سرمایه گذاری های آمریکا در این کشورها به خطر افتاده بود!

مرحله دوم: این مرحله که از اوایل دهه بیست تا آغاز جنگ دوم جهانی ادامه داشت را "عصر جدید" نامیده اند. ایالات متحده در این مرحله از طریق کمک های اقتصادی و مناسبات تجاری، شبکه عظیمی از روابط اقتصادی را با نیروهای اروپایی پی ریزی کرد. اما این نظام اقتصادی در پی بحران حاکم بر سرمایه داری، در سال 1929 رو به افول نهاد.

تدابیر عصر جدید، ایالات متحده را از شرکت در جنگ جهانی دوم بی نیاز نکرد. بسیاری از نشانه ها حاکی است که تنها با همین جنگ بود که آمریکا توانست بحران اقتصادی جامعه خود را حل کند. درواقع پس از ورود آمریکا در آن جنگ صادرات آن کشور به سه برابر و واردات آن به میزان 50% افزایش یافت.

مرحله سوم: این مرحله با جنگ جهانی دوم آغاز و با جنگ ویتنام پایان یافت. در این مرحله واکنش سیاستمداران آمریکا در مخالفت با شیوه های "عصر جدید" افزایش یافت. در این مرحله پیشنهاد ادغام نیروی برتر نظامی و امکانات عظیم اقتصادی آمریکا به عنوان بهترین شیوه جهت مقابله با قدرت اتحاد جماهیر شوروی عنوان شد.

همانند مرحله نخست در این جا نیز شاهد گسترش دخالت ایالات متحده در کشورهای آمریکای لاتین هستیم، با این تفاوت که آمریکا در این مرحله از قدرت نظامی خویش در سطح جهان استفاده کرده است. (حمله اتمی به هیروشیما، ژاپن که منجر به پایان جنگ شد)

این مرحله که در خلال آن فعالیت نظامی ایالات متحده تشدید شد، در اوایل موجوب شکوفایی اقتصادی بود اما با پایان جنگ ویتنام و شکست آمریکا _ در اوایل دهه هفتاد ـ پایان یافت.

مرحله چهارم: این مرحله با شکست آمریکا در ویتنام آغاز شد، از ابتدا شاهد بحرانی حاد در عرصه اقتصادی بود. ایالات متحده در این مرحله از به کار بردن نیروی نظامی خودداری کرد و سعی کرد برای مقابله با اتحاد جماهیر شوروی، به حمایت از بنیادگرایان اسلامی و ترویج فرقه های مذهبی و حمایت از دیکتاتورهای دست نشانده اش در مناطقی چون خاورمیانه و آمریکای لاتین بپردازد. این مرحله که چیز قریب به 30 سال (هم اندازه جنگ داخلی در افغانستان!) طول کشید. نه تنها موجب رکود اقتصادی کشورهای ضعیف و رو به رشد شد، بلکه در آغاز پرتاب جهان به آینده، موجب شد که آن کشورها قرنها به عقب پرتاب شوند.

به عنوان نمونه ایران با تحمل بیش ار ربع قرن حکومت روحانیون شیعه از پس قرن ها دیکتاتوری و استبداد سلطنتی، در این مرحله همواره درگیر جنگ داخلی و خارجی، کشتار و سرکوب آزادی خواهان بوده و هست. هم چنین در طول دهه های هفتاد و هشتاد میلادی، حکومت هایی مانند سوموزا در نیکاراگوئه یا موبوتو در زئیر، چنین تاثیراتی برجای گذاشتند.

در آغاز دهه 90 میلادی با فروپاشی نظام کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی، سیاست خارجی ایالات متحده نیز وارد مرحله دیگری شد.

مرحله پنجم: در این مرحله جهان "تک قطبی" و نیازمند ساختار اقتصادی ثابتی بود که ایالات متحده بدون حضور شوروی قادر باشد، بازار شرق و غرب را به طور کامل در اختیار گیرد. بنابر این سیاست گسترش بازار، در دستور کار قرار گرفت. سرمایه داری خوی انحصار طلبی اش را از دست داد و در دوران "پست امپریالیسم" به مشارکت ابزار تولید در کشورهای رو به توسعه رو نهاد تا در عوض آن به سودی انحصاری که مطلوب تر و کم هزینه تر بود دست یابد.

ایالات متحده در این مرحله که از اوایل دهه 90 میلادی آغاز گشته است، دریافته که در اختیار داشتن بازار، نیازمند تضمین امنیت سرمایه است؛ و مشارکت ابزار تولید، نیروی کار ارزان و سلامت می طلبد.از همین رو است که با آغاز زمزمه های بحران اقتصادی نوین در نظام سرمایه سالار ایالات متحده، مسائلی از قبیل 11 سپتامبر رخ می دهد، تا بهانه را برای یک جنگ طولانی و عظیم، به آمریکا بدهد.

از هنگام شکست در جنگ ویتنام، به قول تحلیل گران سیاسی، آمریکا دچار "عقده ویتنام" شد. واهمه شهروندان آمریکایی از کشته شدن بی هوده فرزندانشان در عراق امروز، ناشی از همین مساله روانی است که اعتراضات بسیاری نیز بر انگیخته؛ ایالات متحده در جهت برداشتن موانع از فراروی دخالت نظامی خود در جهان سوم و رهایی نهایی از "عقده ویتنام" تلاش کرده است که چهره غیر انسانی و متوحش از مردم ان جا به شهروندانش نشان دهد و با شعار آوردن دمکراسی ـ که بی شباهت به شعار آوردن تمدن مبلغان مسیحی در میان قبایل آفریقایی نیست ـ جنگ را ادامه دهد. زیرا کوشش واشنگتن برای حل تضادهای خود از طریق اقتصادی (مثلاً در دوران ریاست جمهوری کلینتون) با شکست مواجه شده است.

از جمله برجسته ترین کوشش ها برای غلبه بر این موضوع و اعاده سلطه اقتصادی ـ نظامی آمریکا بر جهان و سرانجام، چیره شدن بر تشنج ناشی از تضادی که قبلاً به آن اشاره شد، یکی "پروژه های اقتصادی ویژه" کمیته سه جانبه است که در سال 1973 توسط راکفلر و به کمک برژنسکی مطرح شد. و دیگری "طرح دهه هشتاد" ویژه "شورای روابط خارجی است که در سال 1974 از آن سخن به میان آمد. این شورا از جنگ جهانی دوم به این سو در زمینه سیاست خارجی آمریکا، به وِیژه از طریق پروژه "بررسی جنگ و صلح" نقش مهمی ایفا کرده است. این پروژه توانست ایالات متحده آمریکا را به صورت نخستین قدرت جهانی، که سلطه خود را بر بخش هایی از جهان اعمال می کند، در آورد و عملاً چیزی به نام "امپراطوری آمریکا" را شکل دهد.

همان طور که تاریخ نشان می دهد، تشدید اقدامات نظامی در برخی مراحل و تشدید "دیپلماسی دلار" در مراحلی دیگر بوده است. گرایشی که بر لزوم استفاده از خشونت به همراه اهرم اقتصادی تاکید می کند. در نهادهای نظامی و شرکت های اسلحه سازی (نظامی ـ صنعتی) تمرکز یافته که در فعال نگه داشتن ماشین جنگی آمریکا، منافع آشکاری به دست می آورند. اما گرایشی که می کوشد که سلطه آمریکا بر جهان را بدون به کار بردن قوه قهریه ـ اگر بتواند ـ اعمال کند، در شرکت های چند ملیتی و بخش بانک ها و آن چه سرمایه مالی خوانده می شود جبهه گرفته است.

اما گرایش صرف نظامی که پیشتر بر گسترش خشونت در جهان تاکید داشت، از ایالات متحده می خواهد با به کار بردن نیروی نظامی، کشورهای جهان سوم را از ایجاد اختلال در موازنه در ساختار اقتصادی جهان بازدارد.

امپریالیسیم ایالات متحده، از هنگام شکست در ویتنام از تضادی آشار میان دخالت های نظامی و عدم امکان جلوگیری از سقوط خود رنج می برد و راه حل آن نیز برای او تنها در دو مورد خلاصه می شد: بازگشت به شیوه خشونت آمیز و دخالت نظامی، و یا تلاش برای حل مشکلات اقتصادی و تجدید سلطه اقتصادی خود بر جهان. گروه نماینده منافع نهاد نظامی، منطقی ساده لوحانه مبنی بر حل تضاد از طریق فعال ساختن چندباره ماشین جنگ ارائه می دهند، حال آن که گروه های نماینده سرمایه چند ملیتی و سرمایه مالی (گرایش تجاری) منطق پیچیده تری دارند. عملکرد آن ها در تلاش های متععد برای یافتن شیوه های جدید به منظور تقویت اقتصاد آمریکا و راه یافتن به بازار ها و حفظ امکان دائمی رسیدن به مواد اولیه است. حال اگر گروه دوم در جهات نیل به اهداف خود موفق نشوند با تلفیق اهرم قدرت نظامی جناحی نیرو مند مانند آن چه در ایالات متحده امروز بر سر کار است، تشکیل می دهند.

از این روست که حزب جمهوری خواه درسال های اخیر به فعالیت هرچه بیشتر در بازارهای داخلی آمریکا پرداخت، و حزب دمکرات به هم پیمانی هرچه مستحکم تر با سرمایه های چند ملیتی همت گماشت. انگیزه های اساسی این تحول عبارتند از: کاهش نفوذ سندیکاهای کارگریب در درون حزب دمکرات و مسلط شدن طرفداران حمایت از اقتصاد جهانی (همان اقتصاد آمریکا!) بر تشکیلات حزب جمهوری خواه.

ایالات متحده ای که امروز با شعار "حمایت از دمکراسی" حزب ضد دمکرات (جمهوری خواهان) اقدام به حمله نظامی می کند. تنها در جهت حل بحران و رفع تضادهای سرمایه داری جهانی که آن را نمایندگی می کند، پیش می رود؛ انسان هایی بی گناه کشته می شوند و زندگی هاتی بسیاری نابود می گردند، از فرهنگ و تمدن چیزی جز دود و آتش بر نمی خیزد تا سرمایه دار سود بیشتری ببرد و تنگنای ارزش افزوده تحت فشارش نگذارد. دمکراسی و حقوق بشر ابزاری بر علیه دمکراسی و حقوق بشر است، آن گاه که در چنگال مافیای سرمایه داری جهانی به ابزاری بر ضد خودش تبدیل می شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Umanizzare
سه شنبه 18 دی 1397 03:06 ق.ظ
My family all the time say that I am wasting my time here at
web, except I know I am getting know-how everyday by reading thes fastidious articles.
Jonathon
جمعه 30 آذر 1397 01:34 ب.ظ
Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the
web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked
while people consider worries that they plainly don't know
about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects ,
people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks
Cathy
یکشنبه 25 آذر 1397 10:03 ب.ظ
After exploring a number of the blog articles on your website, I
seriously like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark
website list and will be checking back in the near future.
Please check out my website as well and let me know how you
feel.
financial advisor magazine
شنبه 3 آذر 1397 02:29 ق.ظ
Investor researches stocks, bonds, and many others.
Collin
جمعه 13 مهر 1397 10:54 ب.ظ
Great actors proceed the educational course of.
chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 03:11 ق.ظ
Hello, I check your blogs daily. Your writing style is awesome, keep it up!
Generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 09:14 ب.ظ

This is nicely expressed! .
buy original cialis cialis en 24 hora buy cialis no prescription cialis cheap are there generic cialis low dose cialis blood pressure cialis herbs cialis 5mg billiger cialis et insomni cialis lowest price
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 06:11 ب.ظ

You've made the point.
cialis 05 cialis tablets purchasing cialis on the internet precios de cialis generico overnight cialis tadalafil cialis kaufen wo achat cialis en europe cialis 200 dollar savings card viagra vs cialis the best site cialis tablets
Buy cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:47 ق.ظ

Thank you. Great stuff.
cilas we choice free trial of cialis cialis daily new zealand best generic drugs cialis cialis billig cialis alternative wow cialis tadalafil 100mg prices for cialis 50mg brand cialis nl cialis patent expiration
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:02 ب.ظ
This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
metal slug attack hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 05:24 ق.ظ
I believe everything published was very logical.
However, what about this? suppose you added a little content?
I am not saying your information is not solid., but suppose you added a headline that makes people
desire more? I mean بچه های مدیریت دانشگاه گیلان -
نقش اقتصاد در منازعات بین المللی و سخنس با دوستان is a little
boring. You ought to glance at Yahoo's home page
and see how they write news headlines to grab people interested.
You might add a related video or a pic or two to get readers excited about
what you've written. Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.
forge empires hack
شنبه 5 اسفند 1396 01:45 ق.ظ
من واقعا موضوع / طراحی وب سایت شما را دوست دارم.
آیا تا به حال مشکلی در سازگاری با مرورگر وب دارید؟
تعدادی از مخاطبان وبلاگ من شکایت کرده اند
در مورد وبلاگ من به درستی در اکسپلورر کار نمی کند، اما به نظر می رسد بزرگ در اپرا.

آیا شما هر گونه راهنمایی برای کمک به حل این مشکل دارید؟
weed
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:18 ب.ظ
شما در واقع یک وب مستر خوب هستید. سرعت بارگذاری وب سایت باور نکردنی است.
این نوع احساس می کند که شما هر ترفند منحصر به فرد را انجام می دهید.
همچنین، محتویات شاهکار هستند. تو کار شگفت انگیزی انجام دادی
در این موضوع!
free gems clash royale
چهارشنبه 18 بهمن 1396 02:24 ب.ظ
من این صفحه را کشف کردم. من فقط برای این خواندن فوق العاده نیاز دارم که از زمان های قدیم تشکر کنم
من قطعا از هر بخش از آن لذت بردم و من نیز شما را دارم
کتاب مشخص شده برای نگاه کردن به چیزهای جدید در وب سایت شما.
std test at home
شنبه 3 تیر 1396 06:16 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا نه نشستن کاملا با من پس از برخی
از زمان. جایی درون جملات شما
موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای
while. من این مشکل خود را با جهش در منطق و یک
ممکن است را خوب به کمک پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام من می قطعا بود مجذوب.
http://lowxanadu3973.jimdo.com
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 07:31 ب.ظ
Fastidious respond in return of this query with firm arguments and describing all regarding that.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:55 ق.ظ
Informative article, exactly what I was looking
for.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 10:26 ب.ظ
Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from.
Thanks for posting when you have the opportunity,
Guess I'll just bookmark this blog.
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 08:03 ب.ظ
If you want to get a great deal from this post then you have to apply these methods to your
won website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
صندلی داغ

Powered by WebGozar